Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο


9η Παγκρήτια Έκθεση στη ΔΕΘ

9η Παγκρήτια Έκθεση στη ΔΕΘ video

''Κρήτη: Η μεγάλη συνάντηση - τοπικές γεύσεις Ελλάδας''28 Απριλίου έως και 6 Μαΐου 2018 στη ΔΕΘ περίπτερο 12. 9 ημέρες γεμάτες γεύσεις, μουσική, χορό και πολιτισμό.
από xper
δημοσιεύτηκε2 May, 2018
ΧΩΡΙΣσχόλια

Η 9η Παγκρήτια Έκθεση άνοιξε τις πύλες της στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Το περίπτερο 12 θα είναι γεμάτο γεύσεις και αρώματα από την Κρήτη μέχρι τις 6 Μαΐου ενώ στο πλαίσιο της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν και δεκάδες μουσικές, χορευτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις με συγκροτήματα από όλη την Βόρεια Ελλάδα και την Κρήτη.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΑΝΔΕΙΝΟΣ

Με ελεύθερη είσοδο και δωρεάν πάρκινγκ
Δείτε αναλυτικά το πλούσιο πρόγραμμα

 

 Όλα είναι έτοιμα για τη μεγάλη έκθεση τοπικών προϊόντων ''Κρήτη: Η μεγάλη συνάντηση - τοπικές γεύσεις Ελλάδας'' που θα πραγματοποιηθεί στο Διεθνές εκθεσιακό κέντρο Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ) στο Περίπτερο 12.

Η έκθεση θα ανοίξει τις πύλες της στις 10:30 το πρωί του Σαββάτου της 28ης Απριλίου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και την Κυριακή 6 Μαΐου στις 9:30 το βράδυ.

 Δεκάδες εκθέτες από κάθε γωνιά της Κρήτης αλλά και παραγωγοί από άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Έβρο, Σέρρες, Καστοριά, Καβάλα, Ξάνθη, Ημαθία, Βοιωτία, Αχαΐα και όχι μόνο, εμπλουτίζουν την έκθεση και παρουσιάζουν στους χιλιάδες επισκέπτες της μεγάλη ποικιλία τοπικών προϊόντων.

 Πρόκειται για εξαιρετικά τοπικά προϊόντα όπως λάδι, προϊόντα ελιάς, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια, αρτοσκευάσματα, μέλι, βότανα, γλυκά, καραμελωμένους καρπούς, ζυμαρικά, ρακί, κρασί, τοματοειδή, προϊόντα σαλιγκαριού, προϊόντα  σοκολάτας, σοκολατάκια με ελιά, μπάρες δημητριακών, φιλέτα σαλιγκαριών, σάλτσες, ταχίνι, λουκούμι, παστέλια, τυροκομικά από γάλα βουβαλιού, σοκολάτα και μερέντα από χαρούπι, σφακιανόπιτες ,καλιτσούνια, κοσμήματα και χειροποίητες κατασκευές, καλλυντικά, αιθέρια έλαια, σαπούνια, αρώματα αλόη και άλλα.

 Προϊόντα μοναδικής ποιότητας, που οι επισκέπτες της έκθεσης έχουν την ευκαιρία να τα γνωρίσουν από κοντά, να τα γευτούν και να τα προμηθευτούν απευθείας από τους παραγωγούς τους.

 Παράλληλα στο πλαίσιο της έκθεσης πραγματοποιούνται δεκάδες μουσικές, χορευτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις με συγκροτήματα από την βόρεια Ελλάδα και την Κρήτη.

Περισσότεροι από τριακόσιοι χορευτές, πενήντα μουσικοί, δεκάδες πολιτιστικά σωματεία, σεφ και πολλοί ακόμη συντελεστές, θα συμμετάσχουν σε αυτό το εννιαήμερο πολιτιστικό αντάμωμα γεύσεων, μουσικής, χορού και πολιτισμού.


Η είσοδος στην έκθεση είναι ελεύθερη, ενώ παρέχεται δωρεάν πάρκινγκ σε όλα τα οχήματα. Οι ώρες λειτουργίας της έκθεσης για τα Σαββατοκύριακα είναι από τις 10:30 το πρωί έως και τις 9.30 το βράδυ. Τις καθημερινές, η έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 12:00 το μεσημέρι έως και τις 9:30 το βράδυ.

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 28 Απριλίου στις 7:00 το απόγευμα, παρουσία πλήθους φορέων, επίσημων προσκεκλημένων και επισκεπτών.

Τη μεγάλη αυτή διοργάνωση στηρίζουν έμπρακτα με τη συμμετοχή τους, δεκάδες φορείς και πολιτιστικά σωματεία που δραστηριοποιούνται στην περιοχή της Βόρειας Ελλάδας και όχι μόνο. Παράλληλα με το εμπορικό της μέρος, αποτελεί και ένα σημείο συνάντησης όλων όσοι ασχολούνται με τις πολιτιστικές παραδόσεις των ιδιαίτερων περιοχών της χώρας μας.

Η Έκθεση που οργανώνεται από τις Επικοινωνίες Κρήτης- Νεκτάριος Σερμάκης, πραγματοποιείται με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και της Δ.Ε.Θ. Hellexpo, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών, (Μακεδονίας και Θράκης) και του ΕΟΤ.

Η διοργάνωση που πλέον αποτελεί θεσμό, έχει ήδη πραγματοποιήσει 8 μεγάλες εκθέσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία, με χιλιάδες επισκέπτες και τεράστια προβολή σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

 

Αναλυτικές πληροφορίες για την έκθεση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της www.pagritiaekthesi.gr ή επικοινωνώντας στα τηλέφωνα: 2810 213318, 6932430433

.

Τετάρτη 2 Μαΐου

17:30

Ξενάγηση μαθητών 1ου ΕΠΑΛ Πολύχνης

 

Οι μαθητές της β΄τάξης του τομέα υγείας,πρόνοιας και ευεξίας του ΕΠΑΛ, θα ξεναγηθούν στην έκθεση από το διοργανωτή της, Νεκτάριο Σερμάκη. Στο πλαίσιο της ξενάγησης θα γευτούν τα τοπικά προϊόντα και θα ενημερωθούν για τον τρόπο παραγωγής τους και τη διατροφική τους αξία.

 

Συνοδός καθηγήτρια: Βοσκίδου Ευθυμία

 

18:00

Το σωματείο Μακεδονία Νέας Ευκαρπίας θα παρουσιάσει χορευτικά από τη Μακεδονία

 

Πρόεδρος: Θεοδώρα Λάζαρη

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

 

18:30

Το χορευτικό λαϊκό τμήμα του συλλόγου κατοίκων Νέας πολιτείας θα παρουσιάσει λαϊκές χορογραφίες

 

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

 

19:00

Ο σύλλογος Αγίου Παύλου "Χορόσημο" θα παρουσιάσει δρώμενα με παραδοσιακούς Μακεδονίτικους χορούς

 

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

 

19:30

O μορφωτικός λαογραφικός όμιλος Βαμβακοφύτου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς από το Βαμβακόφυτο Σερρών

 

Πρόεδρος: Ανδρέας Γκένιος
Χοροδιδάσκαλος: Ηλίας Ομηριάδης

 

20:00

Ο πολιτιστικός αθλητικός σύλλογος Σταυρούπολης "ΔΙΟΝΥΣΟΣ" θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς της περιοχής

 

Πρόεδρος: Χρηστάκος Ιωάννης

Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

 

20:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών "Αγρίμια" θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της Κρήτης

 

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

Πέμπτη 3 Μαΐου

17:00

Ο Λαογραφικός Χορευτικός Όμιλος Χ.Α.Ν.Θ. με την παραδοσιακή Χορωδία και με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής θα παρουσιάσει Μακεδονικούς και Μικρασσιάτικους χορούς και τραγούδια.

 

Πρόεδρος: Γιάννης Σωσσίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Δημήτρης Δόμβρης & Κουκουφίκη Ντίνα

Χοράρχης: Μιχάλης Αναστασίου

 

17:45

Ο σύλλογος Ποντίων Μενεμένης το Κρητικό τμήμα θα παρουσιάσει χορούς και φιγούρες από την Κρήτη

 

Πρόεδρος: Γιώργος Καζαντζίδης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Πατσατζής

 

18:30

Ξενάγηση μαθητών 1ου ΕΠΑΛ Τριανδρίας

 

Οι μαθητές του τμήματος βοηθών βρεφοκόμων του 1ου ΕΠΑΛ, στο πλαίσιο προγράμματος για την διατροφή θα ξεναγηθούν στην έκθεση από το διοργανωτή της, Νεκτάριο Σερμάκη και αφού γευτούν τα τοπικά προϊόντα θα ενημερωθούν για την πλούσια διατροφική τους αξία.

Συνοδός καθηγήτρια: Βοσκίδου Ευθυμία

 

18:30

Το Κρητικό τμήμα του πολιτιστικού σύλλογου Ν. Πολιτείας Ευόσμου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς της Κρήτης

 

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή

 

19:15

Ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου «Ερωτόκριτος» θα ξεδιπλώσει τις χορευτικές του ικανότητες στους παραδοσιακούς κρητικούς χορούς  

 

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

 

20:00

Η Παγκρήτια ένωση Κρητών θα παρουσιάσει χορούς και πατροπαράδοτες εντυπωσιακές φιγούρες της Κρήτης

 

Πρόεδρος: Γιώργος Πετρακάκης

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

 

Όλα τα Κρητικά Χορευτικά θα τα συνοδεύσει ο λυράρης Γιώργος Σφακιανάκης με το συγκρότημα του.

Παρασκευή 4 Μαΐου

17:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νικοδημινού Πολίχνης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

 

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

 

17:45

Ο μουσικοχορευτικός λαογραφικός σύλλογος Ασβεστοχωρίου θα πραγματοποιήσει χορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Γιώργος Καρανάτσιος

Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

 

18:40

Ο σύλλογος έρευνας και διάδοσης της Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη" θα παρουσιάσει χορευτικά και ξεχωριστές φιγούρες που διασώζονται αναλλοίωτες μέχρι και σήμερα

 

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

 

19:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Ευόσμου "Το Γαϊτάνι" θα παρουσιάσει νησιώτικα μουσικοχορευτικά δρώμενα

 

Πρόεδρος: Έφη Μπουικίδου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

 

20:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αυγής θα παρουσιάσει ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς

 

Χοροδιδάσκαλος: Στράτος Μπίλης

 

20:40

Ο σύλλογος Κρητών βρακοφόρων Μακεδονίας θα παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τον Γιάννη Προϊστάκη και τον Γιάννη Σπιθάκη και το συγκρότημα τους.

 

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Σάββατο 5 Μαΐου

11:00

Το πολιτιστικό πνευματικό κέντρο Νέων Μαλγάρων θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

 

Πρόεδρος: Μπαξεβάνης Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Αραμπατζής Θεόδωρος

 

12:00

Ο σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς "Ταξιάρχης" θα δώσει μια γεύση από τον πολιτισμό της Προποντίδας και των παραλίων της Μικράς Ασίας με χορούς και πατροπαράδοτα ακούσματα.

 

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Δάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

 

13:00

Ο σύλλογος Μαντριτσιωτών Θέρμης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής

 

13:45

Ο σύλλογος Σερραίων κατοίκων Δήμου Θέρμης θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακούς χορούς από τις Σέρρες

 

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

  

14:30

Ο μορφωτικός πολιτιστικός σύλλογος Κριθιάς θα παρουσιάσει χορούς από τη δυτική και βόρεια Θράκη

 

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

 

15:20

Παρουσίαση ντοκιμαντέρ "Ελαίας Δρόμοι"

Σκηνοθέτης: Ελένη Βλάσση, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας 

Το ντοκιμαντέρ είναι μια αναδρομή και ένας παραλληλισμός της ζωής των Μινωιτών και των σύγχρονων ανθρώπων, μέσα από τους "δρόμους της ελιάς". Κατά τη διάρκεια του, πραγματεύεται την Ελλάδα από τη Μινωική εποχή μέχρι σήμερα, με επίκεντρο την αρχαιότερη Μινωική Ελιά του Κόσμου, που βρίσκεται στο Ιερό Άλσος Καβουσίου και είναι ηλικίας 5000 χρόνων.

 

16:50

Ο ποντιακός σύλλογος Ασπροβάλτας θα παρουσιάσει δρώμενα με μουσική και χορό από τον Πόντο

 

Πρόεδρος: Κελεκίδου Άννα

Χοροδιδάσκαλος: Κετικίδης Κώστας

 

17:30

Ο σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής της Θράκης

 

Πρόεδρος: Έφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

 

18:10

Η χορευτική ακαδημία Πεύκων θα παρουσιάσει πατροπαράδοτα χορευτικά υπό τους ήχους παραδοσιακής μουσικής

 

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Γιαννακάκης (κρητικό τμήμα) & Βασίλης Αδαμόπουλος (παραδοσιακό τμήμα)

 

19:00

Το λαϊκό τμήμα του χορευτικού συγκροτήματος δυτικής Θεσσαλονίκης το "Σεργιάνι" θα παρουσιάσει χορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους λαϊκής και οριεντάλ μουσικής

 

Πρόεδρος: Άγγελος Γκουτζεβελίδης

Χοροδιδάσκαλος η Κατερίνα Καρατζά

 

19:45

Το χορευτικό συγκρότημα του Ι. Ν. Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων θα αναδείξει με τα χορευτικά του παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

 

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Γκιμπιρίδης

 

20:30

Η ένωση Κρητών φοιτητών Θεσσαλονίκης θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα της στις φιγούρες και το χορό υπό τους ήχους παραδοσιακής κρητικής λύρας και λαγούτου.

Κυριακή 6 Μαΐου

11:30

Ο σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την Θεσσαλία και την Στερεά Ελλάδα

 

Πρόεδρος: Kαπανίκη Τζένη

Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Σωτηριάδης

 

12:15

Το χορευτικό συγκρότημα Ι.Ν.Παναγίας Φανερωμένης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς

 

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Γκαϊτατζής

 

13:00

Ο ποντιακός σύλλογος Ορφανίου Καβάλας θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα του στα εξαιρετικά χορευτικά και της φιγούρες που διασώζονται από τον Πόντο

 

Χοροδιδάσκαλος: Παντελής Αιμουχίδης             

 

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Κιλκίς "Το Αρκάδι" θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

 

Πρόεδρος: Μαριάννα Σκουλαρικά

Χοροδιδάσκαλος: η Γιώτα Καλογρίδη

 

15:30

Ο σύλλογος αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει παραδοσιακά χορευτικά της περιοχής

 

Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης

Χοροδιδάσκαλος η Αθανασία Χατζηχαριστού

 

16:30

Η χορευτική ομάδα Βαρβάρας Χαλκιδικής θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της

Μακεδονίας

 

Πρόεδρος: Τριανταφύλλου Φρόσω

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

17:00

Η χορευτική ομάδα Παλαιοχωρίου Χαλκιδικής θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακή μουσική και χορό από την ευρύτερη περιοχή

 

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

17:30

Ο γυναικείος σύλλογος Νεοχωρίου Χαλκιδικής θα παρουσιάσει πατροπαράδοτα χορευτικά

από την Θράκη

 

Πρόεδρος: Κατερίνα Ανίκουλα

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

18:00

Το εφηβικό τμήμα του μορφωτικού πολιτιστικού συλλόγου Φιλύρου και ο αιμοδοτικός πολιτιστικός σύλλογος Πεύκων θα παρουσιάσουν χορευτικά από την ευρύτερη περιοχή

 

Πρόεδρος: Θεοδώρα Κοντόσογλου

Χοροδιδάσκαλος: Αθανασία Χατζηχαριστού

 

18:30

Ο λαογραφικός όμιλος Πολυγύρου θα αναδείξει χορούς της ευρύτερης περιοχή της Χαλκιδικής, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους:

 

Αρετή Καμηλάκη: Βιολί

Βαλάντης Ουζουνίδης: Λαούτο

 

19:00

Η ένωση Ποντίων Αμπελοκήπων θα προβάλλει της χορευτικές της ικανότητες στους παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς αλλά και τις εντυπωσιακές φιγούρες

 

Πρόεδρος: Χρήστος Κυριακίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Χρήστος Κυριακίδης - Κυριάκος Κυριακίδης

 

19:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Ευόσμου "Κύριλλος & Μεθόδιος" θα παρουσιάσει χορούς από Ήπειρο, Πήλιο και Θράκη, ενώ μαζί τους θα είναι και η χορωδία του συλλόγου με χοράρχη την Άννα-Μαρία Κότσιφα

 

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

 

20:30

Ο σύλλογος έρευνας & διάδοσης της Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη " θα πραγματοποιήσει τη λήξη της έκθεσης με χορευτικά και εντυπωσιακές φορεσιές από όλες τις περιοχές της Κρήτης. Το χορευτικό πρόγραμμα θα συνοδεύει ζωντανή κρητική μουσική

 

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης
Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

 

 

 

 

Διοργανωτής έκθεσης:Νεκτάριος Σερμάκης. Κινητό τηλέφωνο:6932430433

 

 

Υπεύθυνη πολιτιστικών εκδηλώσεων:Νίκη Ντούλα


Τμήμα οργάνωσης και πληροφορίες:Νίκος Βαρδάκης.

Την υγειονομική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων και όλης της έκθεσης έχει αναλάβει ο Ελληνικός ερυθρός σταυρός.

 

 

9 μέρες η καρδιά των τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στη Θεσσαλονίκη!
Ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού!

 

 

Γράψε την άποψή σου

HTML με περιορισμούς

  • Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Αυτόματες αλλαγές γραμμών και παραγράφων.
  • Οι διευθύνσεις ιστοσελίδων και οι διευθύνσεις email μετετρέπονται σε συνδέσμους αυτόματα.